Można wymienić kilka rodzajów nowotworów, pojawiających się w rejonie płuc. Najczęściej pojawiający się rak płuc to nowotwór niedrobnokomórkowy. Pojawia się on u ponad osiemdziesięciu procent pacjentów i może istnieć w kilku odmianach – między innymi jako nowotwór płaskonabłonkowy lub gruczołowy. Ta druga odmiana nowotworu występuje zazwyczaj u ludzi permanentnie palących papierosy.
U kilkunastu procent chorych z nowotworem płuc występuje natomiast nowotwór drobnokomórkowy. Część nowotworów płuc są nowotworami wtórnymi, które utworzyły się jako przerzuty z innych organów, na przykład z piersi. Większość raków płuc u dzieci jest rakami wtórnymi. Przejawami są przede wszystkim zachrypnięty głos, gwałtowna utrata masy, ból w klatce piersiowej lub w jamie brzusznej, trudności z połykaniem, brak łaknienia, brak tchu.
Są to z reguły symptomy niespecyficzne, które mogą pojawiać się również w wypadku innych chorób. Najczęściej występującą przyczyną rozwoju nowotworów płuc jest palenie papierosów, które powoduje dostarczanie do organizmu substancji rakotwórczych, zawartych w tytoniu, a także infekcje wirusowe oraz promieniowanie jonizujące. Żeby uniknąć zachorowania, trzeba zaniechać palenia papierosów. U osób, które stosownie wcześnie rzucą palenie, obserwuje się sukcesywny regres choroby.